• 81 4786 961
  • kfurtak@iung.pulawy.pl
  • IUNG-PIB, ul. Krańcowa 8, 24-100 Puławy

dr Karolina Furtak –

kierownik projektu

Adiunkt w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB.

Doktor nauk rolniczych, magister biotechnologii.

W projekcie odpowiedzialna za koordynację projektu, tj. zapewnianie nadzoru i koordynacji, przedstawianie celów, organizację pracy i wsparcie dla zespołu; udział w pracach i analizach laboratoryjnych na każdym etapie projektu; analizę statystyczną i interpretację uzyskanych danych.

Opis działalności naukowej

Moje dotychczasowe prace koncentrowały się na badaniach podstawowych prowadzonych w ramach projektu Preludium nr 2019/35/N/NZ9/00830 (link https://mikro-iung.pl/preludium-18-karolina-furtak/). Projekt miał na celu zrozumienie zmian zachodzących w środowisku glebowym w wyniku nadmiernej wilgotności oraz poszukiwanie bakterii, które radzą sobie w warunkach stresowych. W wyniku badań wyizolowałam bakterie, które wstępnie scharakteryzowałam jako potencjalnie pożyteczne dla rolnictwa. Przeprowadzone badania były kontynuacją tematyki podjętej przeze mnie w ramach pracy doktorskiej finansowanej z Dotacji dla Młodych Naukowców IUNG-PIB, którą realizowałam w trybie eksternistycznym będąc pracownikiem w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB. Rozprawa dotyczyła rozpoznania wpływu krótkotrwałych powodzi na mikrobiom i jakość gleb położonych w dolinie Wisły na obszarze Natura 2000 województwa lubelskiego. Oprócz walorów przyrodniczych oraz dużej bioróżnorodności gatunków roślin i ptaków, obszar ten słynie z występowania bardzo żyznych gleb – mad rzecznych – które stanowią idealne podłoże dla różnego rodzaju upraw. Jednocześnie dolina rzeki jest regularnie zalewana przez wody wezbranej rzeki, co sprawia, że rolnicy niechętnie korzystają z tych terenów. Podjęty przeze mnie temat badawczy stanowił istotny wkład w wiedzę z zakresu mikrobiologii środowiskowej. Warto również podkreślić, że rozprawa doktorska była pierwszym w kraju badaniem dotyczącym mikrobiomu terenów zalewowych i ich odpowiedzi na występujący stres hydrologiczny. Ma to szczególne znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych i nasilających się hydrologicznych zjawisk ekstremalnych (powodzie, susze). Temat został doceniony przez Radę Naukową IUNG-PIB i Dyrektora IUNG-PIB, którzy wyróżnili i nagrodzili rozprawę doktorską, a także przez Polskie Towarzystwo Mikrobiologów, które nagrodziło cykl publikacji dotyczących mikrobiomu mad rzecznych (link: https://www.microbiology.pl/nagroda-im-prof-edmunda-mikulaszka/).

Obecnie realizuję trzy projekty jako kierownik. Wszystkie są ze sobą powiązane i dotyczą mikroorganizmów w zmiennych warunkach wilgotności gleby. Moje plany na najbliższy rok w kontekście krótkoterminowym to rozliczenie projektu Preludium pt. „Poszukiwanie bakterii adaptujących się do ekstremalnych warunków wilgotnościowych gleby oraz ocena wpływu stresu hydrologicznego na jakość środowiska glebowego” (nr 2019/35/N/NZ9/00830, NCN). Natomiast dalsze działania obejmują prace nad realizacją projektu pt. „Ocena wpływu wybranych osmoprotektantów na środowisko glebowe i wzrost pszenicy jarej” (nr 1.14. finansowanie statutowe IUNG-PIB) oraz projektu pt. „Opracowanie innowacyjnego osmoprotekcyjnego preparatu mikrobiologicznego do wspomagania i ochrony roślin uprawnych w warunkach stresu osmotycznego wywołanego zmienną wilgotnością i zasoleniem gleby, OSMO-PROTECT” (nr LIDER14/0250/2023, NCBR).

Więcej informacji:

https://www.researchgate.net/profile/Karolina-Furtak

https://www.linkedin.com/in/karolina-furtak-15193a17a

Web of Science ResearchID N-8224-2017

ORCID 0000-0002-7839-9176

Link do strony Zakładu:

https://mikro-iung.pl