• 81 4786 961
  • kfurtak@iung.pulawy.pl
  • IUNG-PIB, ul. Krańcowa 8, 24-100 Puławy

CEL I ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Pogarszająca się jakość gleb przy jednoczesnym wzroście populacji i zapotrzebowania na żywność wymagają innowacyjnego spojrzenia na rolnictwo, do czego nawołuje UE w obecnej misji glebowej. Zmniejszenie stosowania nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, wzbogacanie gleby w materię organiczną, produkcja zdrowej żywności przy jednoczesnej dbałości o kondycję gleby to podstawowe wyzwanie, przed którymi stoi współczesne rolnictwo.

Stres osmotyczny jest jednym z głównych stresów abiotycznych oraz bezpośrednio wpływa na wzrost i plonowanie roślin. Postępujące zmiany klimatu powodują wydłużanie się okresów suszy oraz występowanie powodzi. Jednocześnie obserwuje się nadmierne stosowanie nawozów mineralnych w formie soli. W rezultacie, zjawisko stresu osmotycznego występuje coraz częściej, jako bezpośredni skutek suszy i zasolenia.

Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnego biopreparatu ukierunkowanego na przeciwdziałanie skutkom stresu osmotycznego występującego w środowisku glebowym, jako następstwo zmian klimatu i działalności człowieka. Główny cel projektu będzie realizowany poprzez cele szczegółowe, do których należą:

  1. Określenie pełnego potencjału biotechnologicznego wyselekcjonowanych bakterii;
  2. Wybór składu inokulum bakterii – najefektywniejszego pod względem właściwości osmoprotekcyjnych i biostymulujących;
  3. Opracowanie i optymalizacja pełnego składu biopreparatu.
  4. Określenie efektywności zastosowania preparatu w zależności od zastosowanego modelu aplikacji;
  5. Określenie efektywności biopreparatu w warunkach polowych.

Duży areał gruntów rolnych w Polsce, przy jednoczesnym wzroście świadomości rolników w kontekście biologicznych metod wspomagania upraw, wskazują, że zapotrzebowanie na biopreparaty jest aktualne. Znaczący potencjał zastosowania takiego biopreparatu wynika przede wszystkim z zapotrzebowania gospodarstw rolnych na środki wspomagające uprawy w obliczu coraz częściej występujących okresów suszy. Ponadto, opracowany preparat będzie mógł być stosowany na glebach zasolonych, gdzie stres osmotyczny ogranicza wzrost roślin.